معرفی گروه فولکس واگن

فروردین ۲۰, ۱۳۹۷ ۸:۳۶ ق.ظ

گروه خودرو سازی بزرگ دنیا و مالک بسیاری از برندهای لوکس ماشین

گروه فولکس واگن  یا به آلمانی که به شکل مخفف فولکس واگن آ گ نیز نامیده می شود، شرکت چند ملیتی اتومبیل سازی آلمانی است که به غیر از خود برند فولکس واگن  خوانده می شود، بسیاری از برندهای مطرح دنیا را در اختیار دارد. دفتر مرکزی آن در ولفسبورگ آلمان و در کنار کارخانه عظیم فولکس واگن واقع شده و علاوه بر طراحی ، تولید و پخش وسایل نقلیه تجاری و مسافری، موتور سیکلت، موتور ماشین و ماشین های توربو، خدمات مالی مرتبط نظیر فاینانس، لیزینگ و مدیرت ناوگان را نیز ارائه می دهد.

ماتیاس مولر آلمانی مدیر عامل اجرایی گروه فولکس واگن می باشد.

سهام داران این شرکت عبارتند از هلدینگ پورشه اِس‌ای ، با سهم ۳۰.۸درصد، ایالت ساکسونی سفلی یا به نام آلمانی نیدرزاکسن با سهم ۱۱.۸درصد و سازمان سرمایه‌گذاری قطر  با سهم ۱۴.۶درصد، نهادهای سرمایه گذاری خارجی  با سهم ۲۲.۵ درصد، نهادهای سرمایه گذاری آلمانیبا سهم ۲.۳ درصد و سهام داران شخصی با سهم ۱۸درصد. میزان حق رای پورشه اس ای، ایالت ساکسونی، هلدینگ قطری و مابقی سهام داران به ترتیب ۵۲.۲ و ۲۰ و ۱۷ و ۱۰.۸ درصد می باشد.

این شرکت با تولید بیش از ۱۰ میلیون وسیله نقلیه در سال ۲۰۱۶ پس از کمپانی تویوتا موتور  و بالا تر از جنرال موتورز  رتبه دوم را در جهان کسب نمود و به پیشتازی خود در بازار اروپا در دو دهه اخیر ادامه داد. بر اساس لیست فورچون جهانی ۵۰۰  در سال ۲۰۱۶، این شرکت هفتمین شرکت بزرگ دنیاست، با توجه به رتبه بندی فورچون بر اساس میزان رقم فروش، فولکس واگن، تویوتا را پشت سر گذاشته است. طبق لیست فوربز جهانی ۲۰۰۰ در می ۲۰۱۷، فولکس واگن ۲۸ امین شرکت بزرگ سهامی عام، در دنیا است.

برندهای اتومبیل سواری این شرکت عبارتند از فولکس واگن، آئودی ، بنتلی ، بوگاتی ، لامبورگینی ، پورشه ، سیات و اشکودا . دوکاتی  برند موتور سیکلت این شرکت می باشد و شرکت های تولید کننده وسایل نقلیه تجاری آن مان و زیرمجموعه اتوبوس آن یعنی نئوپلن ، اسکانیا  و وسایل نقلیه تجاری فولکس واگن  یا می باشند.

این شرکت به ۲ بخش اصلی وسایل نقلیه و مالی تقسیم می شود و حدودا دارای ۳۴۰ شرکت زیر مجموعه است. فولکس واگن ۲ شریک تجاری به نام های فاو-فولکس‌واگن  و سایک فولکس‌واگن  در چین دارد و در ۱۵۰ کشور فعالیت می نماید.

این شرکت در سال ۱۹۳۷ تاسیس شد و اولین خودرو آن فولکس قورباغه ای بود. تولیدات این شرکت در دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی به شکل چشمگیری رشد کرد و در سال ۱۹۶۵ توانست شرکت اتو یونیون  را به تملک خود در آورد، شرکتی که اولین مدل های آئودی بعد از جنگ را تولید می کرد. فولکس واگن با تولید خودرو های پاسات ، پولو  و گلف  در دهه ۷۰، نسل جدیدی از ماشین های دیفرانسیل جلو را ارائه نمود که بسیار هم پرفروش بودند. در سال ۱۹۸۶ برند سیات و در ۱۹۹۴ برند اشکودا اولین شرکت های غیر آلمانی بودند که به این کمپانی ملحق شدند. بنتلی، لامبورگینی و بوگاتی در ۱۹۹۸، اسکانیا در ۲۰۰۸ و دوکاتی، مان و پورشه در ۲۰۱۲ به تصاحب فولکس واگن درآمدند. این شرکت مابین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ نزدیک به ۲۰ درصد سهام سوزوکی  را در اختیار داشت ولی در نهایت سوزوکی ساعاتی قبل از غرق شدن فولکس واگن در ماجرای رسوایی تقلب در تست آلایندگی خودروهایش  با پرداخت ۳.۸ میلیارد دلار این سهام را باز پس گرفت.

سهام این شرکت در بورس های فرانکفورت ، استاکس لندن، لوکزامبورگ، نیویورک و سوئیس عرضه می شوند.

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

دسته بندی :